Skąd się wzięły torty? Historia tortów.

Biały, marmurowy czekoladowy, owocowy: na świecie są setki rodzajów tortów urodzinowych, każdy piękny na swój słodki sposób. Na pewno pozwoliłeś sobie na jeden z nich podczas (miejmy nadzieję wszystkich) swoich urodzin. Ale czy pomiędzy pysznymi kęsami ciasta i lukrem kiedykolwiek zatrzymałeś się i zastanawiałeś: „Dlaczego to jem? Co sprawia, że ​​ten deser nadaje się na upamiętnienie dnia moich urodzin? ”

Pyszna historia

Starożytnym Egipcjanom przypisuje się „wynalezienie” obchodów urodzin. Wierzyli, że kiedy faraonowie zostali koronowani, stali się bogami, więc ich dzień koronacji był całkiem wielką sprawą. To były ich „narodziny” jako boga.
Starożytni Grecy zapożyczyli tradycję, ale słusznie zdawali sobie sprawę, że deser nada tym uroczystościom jeszcze większe znaczenie. Dlatego upiekli ciastka w kształcie księżyca, aby ofiarować je bogini księżyca, Artemidzie, jako hołd. Udekorowali je zapalonymi świecami, aby ciasta świeciły jak księżyc. Stąd powód, dla którego świecimy świece na naszych tortach urodzinowych.

Urodziny to jeden z najbardziej cenionych dni w roku dla każdej osoby, niezależnie od jej wieku, upodobań, niechęci itp. A dlaczego? Jest tak wiele rzeczy do uwielbiania w tym dniu. Świece, światła, balony, prezenty urodzinowe i życzenia od Twoich bliskich, które sprawiają, że czujesz się jak w siódmym niebie. Ale jest jeszcze jedna nieodzowna część każdych urodzin, Tort.. Nawet jeśli nie robisz nic specjalnego tego dnia, to zdecydowanie kroisz tort, bo urodziny bez tortu są tak niekompletne. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego kroimy ciasto w nasze urodziny lub skąd się wzięła ta tradycja?

Zgodnie z klasyczną kulturą rzymską, przy okazji specjalnych urodzin lub ceremonii ślubnej, ciastka były okazjonalnie podawane jako gest. Ciasta te wyrabiano w płaskich krążkach z użyciem orzechów i mąki, które były słodzone miodem i zakwaszane drożdżami. W XV wieku piekarnie w Niemczech stworzyły nową tradycję, wprowadzając i sprzedając jednowarstwowe ciasta na urodziny dla swoich klientów, z wyjątkiem stereotypowego mitu, że ciasto można kroić tylko z okazji ślubu. I tak narodził się nowoczesny tort urodzinowy.

Ta tradycja trwała długo, a później w XVII wieku pojawiły się współczesne torty urodzinowe. Te torty urodzinowe miały wyszukaną formę i wygląd, posiadały takie elementy jak wielowarstwowe biszkopty, lukier i inne dekoracje, które nadały tym tortom urodzinowym bardziej orzeźwiający wygląd i sprawiły,stały się popularne. Ale niestety te torty były dostępne tylko dla bogatszej części społeczeństwa, co odróżniało bogatych od biednych.

Dzisiejsze imprezy

Mówi się, że współczesne przyjęcia urodzinowe mają swoje korzenie w XVIII-wiecznych właśnie niemieckich obchodach „Kinderfeste”. Rankiem w urodziny dziecka otrzymywało ono tort z zapalonymi świeczkami, które dodawały do ​​wieku dziecka jeden rok. Ta dodatkowa świeca została nazwana „światłem życia”, reprezentując nadzieję na kolejny przeżywany rok.

A potem słodkie tortury – bo nikt nie mógł zjeść ciasta aż do kolacji. Rodzina wymieniała świece, gdy wypaliły się w ciągu dnia. W końcu, kiedy nadszedł odpowiedni moment, urodzinowe dziecko wymyśliło życzenie, próbowało zdmuchnąć wszystkie świeczki jednym tchem i cała rodzina celebrowała ten moment.
Ponieważ składniki do wyrobu ciast były dość drogie, ten urodzinowy zwyczaj stał się popularny i dostępny da wszystkich dopiero po rewolucji przemysłowej. Dostępnych było więcej składników, co sprawiło, że były tańsze, a piekarnie zaczęły nawet sprzedawać gotowe ciasta. Teraz możemy delektować się tortami prawie na każdą okazję, wartą świętowania lub nie. Smaki deserów zmieniają się z biegiem lat, a najpopularniejszy deser roku, w którym się urodziłeś, może stać się nowym ulubionym.

Dlaczego dmuchamy świeczki na torcie?

Poganie mają różne zestawy wierzeń. Zgodnie z ich przekonaniem, używanie ognia jako rytuału sięga czasów, gdy powstawały ołtarze. Te świeczki urodzinowe mają symboliczną moc. W historii wierzono, że duchy odwiedzają ludzi w dniu ich urodzin, więc członkowie rodziny i przyjaciele otaczają osobę urodzoną w dniu urodzin, wprawiają ją w radość i chronią przed złym duchem wokół. Wydają też odgłosy, aby odstraszyć ducha.

Historię świec na tortach i ciastach można prześledzić od XVIII wieku z obchodów urodzin niemieckich dzieci o których już wspomniano wyżej. Dzieci zabierano do miejsca przypominającego audytorium, gdzie dorośli chronili je przed złymi duchami, które mogły próbować ukraść ich duszę. W tamtych czasach ludzie nie przynosili prezentów, a jedynie składali najlepsze życzenia urodzinowe. Gdyby jednak jakiś gość przyniósł prezent, symbolizowałby go jako dobry omen. Później ludzie zaczęli przynosić kwiaty jako prezent urodzinowy.

Inny przykład tradycji dmuchania świec został udokumentowany w Szwajcarii w 1881 roku. Badacze z czołowej szwajcarskiej gazety odnotowali różne przesądne wierzenia szwajcarskiej klasy średniej. Jednym z nich jest to, że wierzyli, że mają taką samą liczbę świec na torcie w każdym roku życia. Te świece miały być zdmuchnięte przez osobę, której urodziny są obchodzone. Z zestawienia tych wszystkich teorii z różnych krajów powstał rytuał zapalania świec umieszczonych na torcie urodzinowym. W wielu kulturach uważa się również, że osoba mająca urodzimy wymyśla życzenie przed zdmuchnięciem świec.

Nie ma standardu dla tortów urodzinowych i odpowiednich uroczystości, chociaż piosenka z okazji urodzin była śpiewana przez zgromadzenie w czasie ceremonii krojenia tortu przez kraje anglojęzyczne, inne kraje śpiewają równoważną piosenkę w swoim języku, aby uczynić tą imprezę wesołą i charakterystyczną. Piosenka „Happy Birthday to You” stała się popularna na początku XX wieku, po czym na tortach urodzinowych zaczęto pisać frazę „Happy Birthday”. Wariacje piosenki urodzinowej i związanych z nimi rytuałów istnieją w różnych krajach.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*