Kotlety schabowe są najczęściej przygotowywanych dań w Polsce. Stały się już ikoną niedzielnych obiadów. W okresie PRL, kiedy to dostęp do schabu był mocno utrudniony, radzono sobie na różne sposoby. Kotlety z mortadeli zastępowały klasyczne schabowe i całkiem dobrze przy tym smakowały. Był to hit tamtej epoki i wielu z nas wspomina je bardzo dobrze.
Te czasu dawno już minęło, ale wspomnienia minionych smaków pozostały. Nasze mamy i babcie mimo braku dostępu do produktów spożywczych, kartek na jedzenie i tak zawsze potrafiły przygotować różne smaczne dania. Dlatego właśnie te dania często wspominamy i chętnie wracamy do nich pamięcią. Bary mleczne, PRL-owskie lokale szybkiej obsługi i kuchnia przeciętnego Polaka. A jakie Ty dnia wspominasz z czasów PRL?
Dlaczego dziś już nie jadamy kotletów z mortadeli?
Prawdopodobnie największym problemem jest dziś jakość dostępnej mortadeli w sklepach. Ta z epoki PRL, miała inny, wyjątkowy smak. Albo po prostu przyzwyczailiśmy się do lepszego i tak się nam wydaje. Najlepszym rozwiązaniem jest mortadela domowa. Ze składników dobrej jakości i bez wypełniaczy. I tu znów pojawia się niuans. Taka domowa mortadela idealnie pasuje do kanapek, sałatek itd.
Do przygotowania takich kotletów potrzebujemy:
- 60 dag mortadeli
- 1 papryka czerwona
- 1 cebula
- 40 dag mrożonego groszku,
- pól szklanki bulionu warzywnego
- 2 łyżki mąki
- 1 łyżka śmietany 18%
- 10 łyżek bułki tartej
- pół pęczka natki pietruszki
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka masła
- łyżeczka słodkiej papryki
- sól
- pieprz
- trochę kukurydzy
- kilka czarnych oliwek do dekoracji
Przygotowanie
Obierz i posiekaj cebulę. Paprykę oczyść z pestek i potnij w cienkie paseczki. Stop w garnku masło, zeszklij na nim cebulę. Dodaj papryki i smaż, aż będzie miękka. Następnie dodaj gorsze i smaż razem dodatkowo 3-4 minuty. Podlej bulionem. Zagotuj, potem zmniejsz ogień i duś pod przykryciem parę minut. W międzyczasie pokrój mortadelę w plasterki około 1mm grubości. Wbij jajka na talerz i roztrzep widelcem wraz ze śmietaną i dodatkiem soli oraz szczyptą pieprzu. Oprósz plasterki kiełbasy mąką, usuń jej nadmiar, Zanurz w jajkach, a później panieruj w bułce tartej. Smaż na oleju na złoty kolor z obu stron. Jarzynkę z groszku i papryki przypraw solą, pieprzem i słodką papryką do poprawienia smaku. Zmieszaj z posiekaną natką. Możesz podawać jako dodatek do kotletów. Dzieciom dobrze jest podać ułożone w straszną buźkę (oczka z kotletów i oliwek, buzia z papryki, zęby z kukurydzy, włosy z groszku, nosek z natki).