Drożdżówki od wielu dekad stanowią jeden z wyborów, jeżeli chodzi o drugie śniadanie do szkoły czy pracy. Dostępne w cukierniach, sklepach spożywczych czy jeszcze do niedawna w szkolnych sklepikach zyskały sobie grono fanów. Z różnymi nadzieniami – serem, makiem, budyniem, z rodzynkami – stały się przyjemną przekąską w ciągu dnia. Czy istnieje szansa, by coś mogło ją zastąpić i równie mocno zachwycić? Włosi mają swoje pieczywo, które w Polsce może zostać wytrawnym następcą lub substytutem drożdżówki – focaccię.
Pieczywo o zapachu Włoch
Focaccia to potrawa kuchni włoskiej, która w każdym regionie tego kraju ma swoją własną odmianę. Można natrafić na taką z solą, z ziołami takimi jak rozmaryn czy szałwia albo też z suszonymi pomidorami i oliwkami. Focaccia to rodzaj pieczywa będący podstawą pizzy, zwykle podawana jest na ciepło. Serwuje się ją jako przystawkę lub też jako dodatek do innych potraw.
Choć wygląda prawie że dokładnie jak ona, focaccia różni się od konwencjonalnej pizzy czasem wyrastania ciasta. W jej przypadku jest to po prostu dłużej.
By przygotować focaccię w domu, nie potrzeba wielu składników, jedynie uzbrojenia się w cierpliwość, a nagrodą będzie pyszne, pachnące pieczywo, które można zabrać ze sobą jako drugie śniadanie czy małą przekąskę.
Przepis na tradycyjną focaccię z solą i świeżym rozmarynem zamieszczony poniżej.
Składniki:
- 700 g mąki pszennej
- 21 g świeżych drożdży lub 7 g drożdży instant (jedno opakowanie)
- 1 łyżka zmiażdżonych ziaren pieprzu
- 450 ml lekko ciepłej wody
- 100 ml oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki wody
- 2 łyżeczki gruboziarnistej soli
- 3 łyżeczki świeżego, posiekanego rozmarynu (2 gałązki)
Przygotowanie
Do miski wsypać mąkę, pokruszone drożdże, pieprz, wodę, oliwę i sól. Ciasto zagniatać robotem kuchennym przez około 4-5 minut, używając haka do zagniatania ciasta lub mikserem ręcznym z mieszadłem (ciasto będzie bardzo klejące i rzadkie).
Do drugiej miski wlać około 1 łyżeczki oliwy, rozsmarować ją na dnie, przełożyć ciasto i obtoczyć je w oliwie. Miskę z ciastem przykryć wilgotną ściereczką i odstawić na 1-2 godziny do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.
Prostokątną formę (wymiary 30×40 cm) posypać mąką, aby ciasto się do niej nie przykleiło. Przełożyć ciasto. Wcisnąć w nie opuszki palców, tak by w cieście powstały małe wgłębienia.
Oliwę wymieszać z wodą i polać nią ciasto. Posypać posiekanym rozmarynem i solą. Ciasto odstawić na 30 minut.
Piec w piekarniku nagrzanym do 225 stopni Celsjusza przez około 20-25 na złoty kolor.